Hikoki WH36DBJ4Z 36V Brushless MultiVolt Impact Driver (Bare Unit)
Out of Stock
Code WH36DBJ4Z
Out of Stock
Email me when back in stock
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
The Hikoki model WH36DB/J4Z is a 36V Multi volt Impact Driver 210Nm Triple Hammer Body Only, ideal for trade professionals. The HiKOKI brand replaces Hitachi Power Tools. The WH36DB from Hikoki gives you the power of a corded machine without the hassle and restrictiveness of trailing wires. The high power brushless motor provides a maximum tightening torque of 210Nm (hard). The brushless motor is also highly efficient delivering an extended run time per charge and overall longer tool lifetime. The 4 mode speed selection means you always have optimum control of your work whatever the application. Supplied as a bare unit. Batteries and charger availble separately.
FEATURES:
  • High performance impact driver with high efficiency brushless motor
  • Consistent driving throughout battery charge with minimal speed loss
  • High power brushless motor with maximum tightening torque of 210Nm (hard)
  • IP56 rating for dust resistance & waterproofing
  • Triple hammer mechanism: three anvils for higher power and extended life
  • 4 mode speed selection for a variety of jobs
  • Electric brake
  • 3 mode LED worklight: always on/automatic/always off
  • Soft grip handle
  • Forward & reverse switch
  • Side hook can be fitted on right or left
SPECIFICATIONS
  • Corded/ Cordless - Cordless
  • Drill Type - Impact Driver/ Wrench
  • Sub-Type - Impact Driver
  • Overall length: 127mm
  • Weight: 0.9Kg
  • Max torque: 210Nm