Irwin Jack 880 22in Cross Cut Universal Saw JAK880UN22
Out of Stock
Code JAK880UN22
Out of Stock
Email me when back in stock
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
Iwrin Jack 880 22in Cross Cut Universal Saw JAK880UN22
Features
The Jack JAK880UN22 880 Universal Handsaw 22in 8 Teeth / 9 Point is a great General Purpose hand tool. It is designed for Carpentry trade professionals and home DIY users. The hardpoint saw is fitted with a high-quality C75 steel blade and the handle is designed to be lightweight and strong. The handsaw has a 45 to 90 degree angle design integrated into the handle to aid the user when marking out the building material. Supplied as a single unit.
Features and Benefits:
Technical Specification:
Length: 550 mm (22 inch)
TPI: 8
Supplied With:
1 x Jack JAK880UN22 880 Universal Handsaw 22in 8 Teeth / 9 Point