Jefferson 24 Piece 1/2" Drive Socket Set JEFSOC015
Code JEFSOC015
Add to Basket
Product Information
Features:
  • Includes a wide range of socket sizes suitable for various applications.
  • Made from high-quality chrome vanadium steel for strength and longevity.
Specifications:
  • Drive Size: 1/2"
  • Material: Chrome Vanadium Steel
  • Total Pieces: 24
  • Packaging: Supplied in a durable plastic carry case
Includes:
  • 17 x Metric Sockets:
    Sizes: 8mm, 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19mm, 21mm, 22mm, 24mm, 27mm, 30mm, 32mm
  • 2 x Extension Bars:
    Lengths: 75mm and 250mm
  • 1 x 72-Tooth Ratchet Wrench
    Smooth operation with a 5° swing arc
  • 2 x Spark Plug Sockets:
    Sizes: 16mm and 21mm