Milwaukee M18FBCU-802 FUEL Brush Cutter (2x8Ah Forge)
Claim Your FREE Battery On milwaukeetool.eu/uk_redemption/
New
Code 4933499212
Add to Basket
Product Information
Features
  • Full throttle in under 1 second for instant power and control
  • Supplied with trimmer head (35–40 cm cutting swath) and 4-tooth blade for heavy-duty work
  • 2-speed settings for performance or extended runtime
  • Bike handle design with double shoulder harness for improved comfort and control
  • Optimised guard design for better material containment
  • Compatible with all Milwaukee M18 batteries
Specifications
  • Voltage: 18V (M18 system)
  • Cutting Width (Line): 35 – 40 cm
  • Blade Diameter: 230 mm (4-tooth)
  • Line Diameter: 2.0 / 2.4 mm