Milwaukee M18FCSDC165-0C FUEL 18V FUEL 165mm Deep Cut Circular Saw (Bare Unit)
Code 4933500002
Add to Basket
Product Information
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ Deep Cut Circular Saw is designed to deliver maximum cutting capacity using a step-down gearing system, providing a 66 mm depth of cut with a 165 mm blade diameter. It delivers power to rip cut at the same feed rate as an equivalent AC circular saw and can cut 400 pieces of 90 mm × 35 mm pine stud on one 5.5 Ah HIGH OUTPUT™ battery. The saw is part of the M18 FUEL™ system and is compatible with all MILWAUKEE® M18™ batteries, optimized for HIGH OUTPUT™ and FORGE™ batteries.
Features:
  • Step-down gearing system providing 66 mm depth of cut with 165 mm blade diameter
  • Power to rip cut at the same feed rate as an equivalent AC circular saw
  • Capable of cutting 400 pieces of 90 mm × 35 mm pine stud on one 5.5 Ah HIGH OUTPUT™ battery
  • Bevel capacity from 0° to 45° with option to go to -5°
  • Metric depth scale positioned for easy depth adjustment
  • Integrated dust blower to keep the cut line clear
  • Integrated LED light for workspace illumination
  • Magnesium shoe for reduced weight and increased durability
  • HIGH OUTPUT™ system compatibility for extended performance and runtime
  • Flexible battery system compatible with all MILWAUKEE® M18™ batteries
  • Guiderail compatible
Specifications:
  • Bevel capacity: -5° to 45°
  • Blade diameter: 165 mm
  • Bore size: 20 mm
  • Max. cutting depth: 66 mm
  • Max. cutting depth 90°: 66 mm
  • Max. cutting depth 45°: 46 mm
  • Max. cutting depth with guiderail: 61 mm
  • Max. cutting depth with guiderail 45°: 41 mm
  • No load speed: 6,000 rpm
  • Voltage: 18 V
  • Weight with battery pack (EPTA): 3.9 kg (M18 HB5.5)
  • Standard equipment:
  • Supplied in: Kitbox
  • Article Number: 4933499996
  • EAN: 4058546571603
Applications:
  • Rip cutting timber at high feed rates
  • Cutting 90 mm × 35 mm pine studs
  • Bevel cutting from -5° to 45°
  • Cutting with or without a guiderail
  • Dust-extracted cutting when connected to MILWAUKEE® dust extractors
Includes: