Milwaukee M18FHIWF1R-0C 18V 1" Railway Impact Wrench (Bare Unit)
Code 4933493140
Add to Basket
Product Information
This heavy-duty cordless power tool has been specially designed for professional tradespeople working on railways. Able to deliver 2000Nm of torque and a no load speed of 1670 rpm it allows you to drive even the thickest and hardest bolts quickly and efficiently. So you can work to your preference there are three different speed settings and the two LED lights allow you to work in dark areas such as tunnels.
Features
  • Three different speed settings ensure that work can always be done at the optimum speed.
  • Only weighs 6.1kg allowing fatigue free working for long period of times.
  • The auto shut-off function integrated in mode 4 prevents over tightening of bolts.
  • Comfortable, rubber covered handles provide ultimate control over the tool while working.
  • Carrying handle allows for comfortable transport to and from the jobsite.
Specifications
  • Impact Rate (IPM): 1750/2150/2500
  • Max. Bolt Diameter: M42
  • Max. Torque (NM) 730/1500/2000
  • No Load Speed (RPM): 1000/1400/1670
  • Nut Busting Torque (NM): 2000
  • Speed Settings: 3
  • Weight: 6.1kg
  • Sound Power Level (LWA)(DB(A)): 112.8
  • Sound Power Level Uncertainty (DB(A)): 3
  • Sound Pressure Level (LPA)(DB(A)): 104.8
  • Sound Pressure Level Uncertainty (DB(A)): 3
  • Vibration Impact Tightening of Fasteners of the Maximum Capacity of the Tool (MIS²): 15.23
Applications:
  • Heavy-duty bolting tasks in railway maintenance and construction
  • Suitable for loosening and tightening large fasteners up to M42
  • Ideal for professional trades requiring powerful cordless impact wrenches
  • Works effectively in tight and demanding job site conditions
Complete With
  • 1 x 18V 1” Square Railway Impact Wrench