Milwaukee M18FPS55-0P Fuel 55mm Plunge Saw & Rail Kit (Bare Unit)
Code 4933478777K
Add to Basket
Product Information
Features:
  • Rip cuts at the same feed rate as an equivalent AC circular saw
  • Depth adjustment with dual scales for on-rail and off-rail use
  • Flat-sided upper guard allows cutting close to walls (blade 12 mm from guard edge)
  • Optimal dust extraction, compatible with DEK26 system, supplied with dust bag
  • Scoring stop for 1 mm back cut to reduce splintering in laminated materials
  • Bevel adjustment with stops at 22.5°, 45°, 48° and -1° for back cuts
  • Cut line window for front-of-blade visibility
  • Easy blade change system with switch lock
  • Retractable riving knife for safe plunge cuts
  • Variable speed: 2,500–5,600 RPM
  • Works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Specifications:
  • Bevel Capacity: -1° to 48°
  • Blade Diameter: 165 mm
  • Bore Size: 20 mm
  • Max Cutting Depth: 59 mm (0°), 44 mm (45°), 0 mm (48°)
  • Max Cutting Depth with Guide Rail: 54 mm (0°), 42 mm (45°), 0 mm (48°)
  • No Load Speed: 2,500–5,600 RPM
  • Sound Power Level (LWA): 103.4 dB(A) ±3
  • Sound Pressure Level (LPA): 92.4 dB(A) ±3
  • Vibration Cutting Wood: 0.56 m/s² ±1.5
Applications:
  • Precision plunge cuts in plywood, MDF, laminated boards, and other wood materials
  • Straight cuts using guide rails for cabinetry, furniture making, and construction projects
  • Bevel cuts and angled cuts for trim, flooring, and paneling
  • Safe and clean plunge cuts in tight or enclosed spaces
Complete With:
  • PACKOUT™ toolbox
  • 2 x 1,400 mm guide rails