Trend Craft saw blade 200mm x 40 teeth x 30mm CSB/20040
Code CSB-20040
Add to Basket
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
Reamed bore to ensure precise fit to spindle.
The Trend name for traceability and a guarantee of quality.
High grade alloy steel plate body precision ground to maintain flatness.
Blade Diameter - 200mm
Number of Teeth - 40
Bore Size - 30mm
Blade Kerf - 2.6mm
Blade Thickness - 1.7mm