Trend Craft saw blade 216mm x 60 teeth x 30mm fine finish CSB/CC21660
Code CSB-CC21660
Out of Stock
Email me when back in stock
Click to view complete product details
Reamed bore to ensure precise fit to spindle.
Silverbraze to ensure tip is bonded securely to body.
Body hardened and tempered to maintain trueness.
Laser etched on reverse to European standard EN847-1/2.
The Trend name for traceability and a guarantee of quality.
High grade alloy steel plate body precision ground to maintain flatness.
Blade Diameter - 216mm
Number of Teeth - 60
Bore Size - 30mm
Blade Kerf - 2.6mm
Blade Thickness - 1.7mm