Hikoki DV18DBXL 18V Brushless Combi Drill (Bare Unit)
Out of Stock
Code DV18DBXL
Out of Stock
Email me when back in stock
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
HiKOKI DV18DBXLN 18V Brushless Combi Drill (Bare Unit)
FEATURES:
  • Combi drill with brushless motor technology
  • All new 6.0Ah Li-Ion batteries with multifunction protection circuit (sold separately)
  • Class leading hard torque of 136Nm
  • New fast charger with 38 minute charge time (sold separately)
  • Reactive Force Control (RFC) kickback control safety feature
  • Compact body at only 204mm long
  • High performance Röhm chuck with spindle lock
  • 22 stage torque setting
  • New robust aluminium gear case
  • Low battery indicator
  • Built-in LED work light
SPECIFICATIONS:
  • Voltage: 18V
  • No-load Speed Low: 0-500/min
  • No-load Speed High: 2100/min
  • Impact Rate: 0-31500/min
  • Max Torque (hard): 136Nm
  • Max Drilling Capacity in Brick: 16mm
  • Max Drilling Capacity in Wood: 76mm
  • Max Drilling Capacity in Metal: 13mm
  • Overall Length: 204mm