Hikoki WH18DBFL2 18V Brushless Cordless Impact Driver (Bare Unit)
Code WH18DBFL2
Add to Basket
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
The WH18DBFL2 Impact Driver can produce a high torque of 172Nm. It has a body length of only 126mm, making it ideal for use in confined spaces. In addition, it has a forward and reverse switch and its bright LED spotlight illuminates the workpiece for greater visibility. The soft-grip handle enhances user comfort and its belt hook can be fitted to left or right side for convenience.
FEATURES:
  • High power brushless motor with maximum
  • Tightening torque of 172Nm
  • Electric brake
  • Bright LED worklight
  • Soft grip handle
  • Forward & reverse switch
  • Low battery indicator
  • Side hook can be fitted on right or left
SPECIFICATIONS:
  • Maximum torque: 172Nm