Milwaukee M12FIW14-0 12V FUEL 1/4" Dr Stubby Impact Wrench (Bare Unit)
Out of Stock
Code 4933464611
Out of Stock
Email me when back in stock
Product Information
Milwaukee M12FIW14-0 12V FUEL 1/4" Drive Stubby Impact Wrench (Bare Unit)
Features:
  • Compact stubby design for use in tight or restricted areas
  • Brushless motor for efficient power and longer tool life
  • REDLINK overload protection for tool and battery safety
  • 1/4" square drive with friction ring for universal socket use
  • Individual battery cell monitoring for optimized runtime
  • On-board LED light for improved visibility
Specifications:
  • Voltage: 12V (M12 platform)
  • Maximum torque: 44 Nm
  • No-load speed: up to 2,800 RPM
  • Impact rate: up to 3,500 IPM
  • Length: 130 mm