Milwaukee M18F2LM53-122 M18 FUEL 53cm Dual Battery Self-Propelled Lawn Mower (2x12Ah Forge)
Claim Your FREE Battery On milwaukeetool.eu/uk_redemption/
Code 4933499214
Add to Basket
Product Information
Milwaukee M18F2LM53-122 M18 FUEL 53cm Dual Battery 36V Self-Propelled Lawn Mower (2x12Ah Forge)
53 cm steel deck and blade design paired with M18 FUEL™ technology deliver best-in-class quality of cut. Runs on 2 x 18V batteries to deliver outstanding power and performance for demanding cutting applications.
Features:
  • 53 cm steel deck and blade design
  • Instant start in tall grass with outstanding peak power and start-up torque
  • 3-in-1 grass management system: mulch, bag, or rear side discharge
  • Automatic blade speed adjustment to required power
  • Adjustable self-propelled mechanism with 5 speed settings
  • Active speed management paddle for user control
  • Runs on 2 x 18V batteries
  • Cuts areas up to 2000 m² on a single charge with two M18™ HIGH OUTPUT™ 12.0 Ah battery packs
  • Front and side headlights providing 180° visibility
  • 7-position, single point cutting height adjustment from 2.5 – 10 cm
  • Folding handles and upright storage
  • HIGH OUTPUT™ system designed to maximise partnership with HIGH OUTPUT™ and FORGE™ batteries
  • Compatible with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Specifications:
  • Blade speed: 3,300 min?¹ / rpm
  • Deck size: 53 cm
  • Housing: Steel
  • Drive mechanism: Self propelled
  • Self-propelled speed: 0.16 – 6.4 km/h
  • Front wheel diameter: 20.3 cm
  • Rear wheel diameter: 26.4 cm
  • Cutting height: 25 – 100 mm
  • Collection bag capacity: 70 L
  • Mulching capable: Yes
  • Battery type: Li-ion
  • Voltage: 2 x 18 V
  • Weight with battery pack (EPTA): 38.5 kg (2 x M18 HB12)
  • Sound power level (Lwa): 93.3 dB(A)
  • Sound power level measured: 95.2 dB(A)
  • Sound power level guaranteed: 96 dB(A)
  • Sound power level uncertainty: 3 dB(A)
  • Sound pressure level (Lpa): 75.8 dB(A)
  • Sound pressure level uncertainty: 3 dB(A)
  • Vibration level: 2.41 m/s²
  • Vibration uncertainty: 1.5 m/s²
  • Article Number EU 220–240V: 4933499213
  • Article Number GB 240V: 4933499214