Milwaukee M18FMTIW2F38-0 3/8" Mid Torque Wrench (Bare Unit)
Code 4933479153
Add to Basket
Product Information
Features:
  • Delivers up to 813 Nm nut-busting torque and 745 Nm fastening torque
  • Compact 152 mm length allows access to confined areas
  • 4-mode DRIVE CONTROL for adjustable speed and torque
  • Bolt Removal Control prevents fastener drops
  • Auto Shut-Off Control for hand-tight fastening without over-tightening
  • Tri-LED lighting improves visibility in low-light conditions
  • Friction ring anvil allows quick and secure socket changes
Specifications:
  • Drive Size: 3/8" square
  • Voltage: 18 V
  • Length: 152 mm
  • Weight: 1.1 kg (tool only)
  • Torque Output: 813 Nm (nut-busting), 745 Nm (fastening)