Milwaukee M18FRCN45-0X Fuel Coil Roofing Nailer (Bare Unit)
Code 4933498168
Add to Basket
Product Information
Features:
  • Dry-fire lockout prevents firing when no nails are left in the coil cage
  • Ready to Fire Nail Technology removes ramp-up time between shots
  • Two firing modes:
  • Sequential fire for precision
  • Bump fire for speed (up to 6 nails per second)
  • Tool-free depth adjustment for accurate nail driving
  • Fires up to 1,100 nails per charge with a REDLITHIUM™ 3.0 Ah battery
  • Accepts coil nails with:
  • Length: 19 mm to 45 mm
  • Diameter: 3 mm
  • Head diameter: 10.1 mm to 10.5 mm
  • 15° pitch (±1°)
  • Flexible battery system compatible with all MILWAUKEE® M18 batteries
Specifications:
  • Nail length capacity: 19 – 45 mm
  • Nail diameter: 3 mm
  • Nail head dimensions: 10.1 – 10.5 mm
  • Nail angle: 15°
  • Magazine capacity: 120 nails
  • Voltage: 18 V
  • Battery type: Li-ion
  • Weight: 3.2 kg
  • Weight with battery pack: 3.8 kg (M18 HB3)
  • Article Number: 4933498168
  • EAN: 4058546520373
Applications:
  • Roofing work
  • Exterior construction tasks
  • Fastening coil nails in materials requiring 19–45 mm nails