Trend Craft saw blade 184mm x 40 teeth x 30mm CSB/18440A
Code CSB-18440A
Add to Basket
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
Trend Craft Pro saw blade - 184mm diameter 30mm bore 40tooth TCT
The perfect replacement blade for 184mm diameter mains powered circular saws. With 40 tooth ATB (Alternate Top Bevel) configuration ideal for finer crosscutting work.
30mm bore for a direct fit replacement to compatible 184mm saws including the Hitachi C7ST and C7SB2
Featuring a 15 degree hook, 2.6mm kerf tooth pattern with 1.7mm plate thickness to ensure fast, crisp and clean cuts on timber, ply, MDF, chipboard and laminates.
Blade Diameter - 184mm
Number of Teeth - 40
Bore Size - 30mm
Blade Kerf - 2.6mm
Blade Thickness - 1.7mm