Trend Fibreboard sawblade PCD 160mm x 4T x 20mm PCD/FSB/1604
Code PCD-FSB-1604
Add to Basket
Delivery Info
Returns Policy
Gift Vouchers Are Emailed To Recipients
See Full Return Terms & Conditions. Click Here
Click to view complete product details
Precision EDM ground high-quality industrial polycrystalline diamond cutting tips.
Flat tooth with chamfer (Triple Chip Grind) tips for cleaner cut.
Laser cut hardened body.
Longer life, faster cleaner cuts with less dust.
Up to 60 times longer life when compared to TCT blades.
Ideal for Hardie-Board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF.
Portable, bench and mitre saw use.
Suitable for Festool HKC55, HK55 TS55
Blade Diameter - 160mm
Number of Teeth - 4
Bore Size - 20mm
Blade Kerf - 1.8mm
Blade Thickness - 1.4mm